W ostatnich latach technologia nagrywania dźwięku w oszałamiającym tempie poszła na przód. W dzisiejszych czasach dźwięk możemy zarejestrować każdą kamerą, aparatem fotograficznym lub nawet telefonem komórkowym. Istotna jest jednak jakość nagrywanego dźwięku i jego późniejsze zastosowanie. Upamiętniając chwile z wakacji lub imprezy urodzinowej z pewnością wystarczy nam standardowa jakość wbudowanego mikrofonu w kamerę lub telefon.
Dźwięk do zadań specjalnych
Jeśli planujesz w przyszłości wykorzystać nagrywany dźwięk do dalszej analizy lub transkrypcji warto zadbać o jego jakość już przy jego rejestrowaniu. Dobrym tego rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznych mikrofonów. Wiele kamer i aparatów fotograficznych posiada dodatkowe gniazdo do podłączenia właśnie takich mikrofonów. Przy zakupie nowego aparatu lub kamery warto jednak sprawdzić i upewnić się czy dany model oferuje możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu.
Im bliżej tym lepiej
W zależności od zastosowania rejestrowanego dźwięku powstały rożne rodzaje mikrofonów zewnętrznych. Innego rodzaju jest do nagrań w pomieszczeniach, innego do rejestracji na wolnym powietrzu, a jeszcze inne służą podczas konferencji lub przeprowadzania wywiadu. Nas będą interesować szczególnie te dwa ostatnie by zarejestrowany dźwięk idealnie nadawał się do transkrypcji nagrań.
Niezależnie od rodzaju mikrofonu zawsze zasada jest taka sama, mikrofon staramy się umieszczać jak najbliżej źródła dźwięku. Do przeprowadzenia wywiadu możemy zastosować mały mikrofon klipsem przypinany do marynarki. Charakteryzuje się małymi rozmiarami, a dzięki drodze radiowej lub kablu o długości np. 4 metrów daje pełną swobodę rozmówcy.
Unikaj echa
Podczas nagrywania konferencji warto zorganizować dwa mikrofony bezprzewodowe. Jeden będzie służył do zadawania pytań a drugi będzie miał np. wykładowca odpowiadając na pytania i prowadząc wykład. W przypadku braku takiej możliwości można skorzystać z mikrofonu kierunkowego. Nagrywa on przede wszystkim dźwięk z jednego kierunku w którym został ustawiony. Takie rozwiązanie eliminuje niechciane glosy dobiegające zza okna np. przejeżdżający samochód lub pracująca koparka a także nie ma echa, które powstaje na wskutek odbicia się dźwięku od ścian. Niezależnie od wyboru mikrofonu zasada im bliżej tym lepiej obowiązuje stale. Natomiast stosując wbudowany mikrofon w kamerze ustawionej na końcu sali otrzymamy najgorszą jakość dźwięku.
Nagrywać każdy może
Czasami jednak do dobrej jakości nagrania dźwięku nie są potrzebne żadne zewnętrze mikrofony. Wystarczy tylko dyktafon lub smartfon z odpowiednią aplikacją. Wszystko zależy co chcemy nagrać i w jakich warunkach. Gdy robimy notatki głosowe do swojej pracy badawczej lub przeprowadzamy wywiad w zamkniętym i umeblowanym pokoju lub gabinecie z pewnością nie jeden już telefon komórkowy może nam zastąpić dyktafon.
Odpowiednie aplikacje na telefon z systemem Android lub IPhona dają możliwość nagrywania dźwięku w wysokiej jakości. Niektóre programy mają też możliwość ustawień rejestrowanego dźwięku. W takim przypadku dla potrzeb transkrypcji możemy ustawić jakość dźwięku na 16bit/44.1 kHz (jest to jakość płyty CD). Jeśli natomiast nasza aplikacja pozwala na zapis dźwięku do pliku skompresowanego możemy wybrać popularny format mp3. Taki plik będzie mniej zajmował pamięci co da możliwość dłuższych nagrań oraz szybciej będzie można go przesyłać przez Internet.
Natomiast jeśli planujesz często rejestrować dźwięk i długość będzie znacząca warto skorzystać z dedykowanych dyktafonów. Na rynku są rożnej klasy dyktafony przeznaczone do rożnych zastosowań. W takim wypadku warto określić do czego będzie nam służył owy dyktafon i jakie funkcje będą nam w nim potrzebne.